pátek 24. června 2016

Skoncujte se zbytečným utrácením

Snažíte se šetřit, přesto ale každý měsíc skončíte na nule, ne-li rovnou v mínusu. Kamali vám poradí, jak se vyhrabat z bludného kruhu dluhů.

Denní rozpočet zvládnete snáz
Fungovat a vyžít s omezeným rozpočtem není žádná procházka růžovým sadem. Každý měsíc vycházíte na korunu a dumáte nad tím, jak to změnit a kde by se ještě dalo ušetřit. Dobrá rada nad zlato od Kamali: Pracujte s denním rozpočtem. Představte si, že po zaplacení všech nezbytných výdajů, jako je např. nájem, energie, splátky, vám na živobytí zůstane třeba 8 000 Kč. To vychází v průměru 260 Kč na jeden den. S denním rozpočtem své finance uhlídáte lépe a zároveň každý den budete vědět, kolik jste ušetřili, nebo utratili navíc. Úplně nejdřív si proto vytvořte přehled, kde hned uvidíte svůj denní rozpočet.

Selská matematika
Sepište si vedle sebe, jaké jsou vaše měsíční výdaje a příjmy. Kolik vám vyšlo? Pokud jste v plusu, paráda! Jestliže jste se ale dopočítali k zápornému číslu, bude potřeba své výdaje přehodnotit. Případně nějak zvýšit své příjmy. Co je však zásadní – okamžitě zjistíte, zda budete dlouhodobě se svými financemi spíše vycházet, nebo naopak.

Zlozvyky, které žerou naši peněženku
Ženy, dámy, dívky, nyní se obracíme převážně na vás. Která z vás vždycky odolá báječné slevě, zvlášť pokud máte konto s možností jít do mínusu, případně vlastníte kreditní kartu. Sepište si po výplatě seznam skutečně (!) důležitých věcí, držte se jej a myslete na denní rozpočet. Žádné zbytečné výdaje navíc. Úplně nejlepším řešením je vůbec nechodit do obchodů, kde by vás mohly slevy lákat.

S plným žaludkem
Choďte na nákupy potravin najedení. Hladový člověk nejenže spěchá, aby už byl doma a mohl se pořádně najíst, ale navíc mnohdy i nakoupí víc, než skutečně potřebuje. Levněji seženete potraviny s blížící se dobou spotřeby, ty bývají označeny výraznou nálepkou nebo se nacházejí na speciálním regálu. Zhruba hodinu před zavírací dobou se v supermarketech nebo pekárnách dá pořídit za zvýhodněnou cenu pečivo, které by jinak nikdo nekoupil.

Žádné komentáře:

Okomentovat