pátek 22. dubna 2016

Půjčka na mateřské dovolené: Na co si dát pozor

Matky samoživitelky, ale i úplné rodiny s jedním členem na rodičovské dovolené si své výdaje dobře hlídají. Výchova dětí nepatří mezi levné záležitosti a někdy se stane, že rodině potřebné finance scházejí. Může se jednat o jednorázovou mikropůjčku, kdy vám chybí pár tisíc, abyste s rodinným rozpočtem vyšli, ale i mnohem vyšší sumy. Ať už si půjčujete 5 000 nebo 50 000 Kč, budou se vám hodit rady od Kamali. Buďte informovaní, a jedině tak se vyhnete dluhové pasti.

Odborníci z bezplatných poraden
Za rady nemusíte platit, existují totiž neziskovky, které vám pomůžou zdarma. Poraďte se s nimi ohledně smlouvy k půjčce. Nerozumíte některým právním pojmům nebo tomu nesmyslně malému písmu ve smlouvě a neradi byste se zapletli do ještě větších problémů? Obraťte se na odborníky, kteří smlouvy denně pročítají, a dokáží vám proto kvalifikovaně poradit.

Rozhodný rozhodčí soud
U smluv se někdy objevuje tzv. rozhodčí doložka. Možná by vás při pročítání ani nezaujala, natož abyste pojali nějaké podezření. Pozor ale na ni. Poskytovatel půjčky se v případě sporu může obrátit na rozhodce nebo rozhodčí soud místo obecného soudu. Jedině u smlouvy, která neobsahuje rozhodčí doložku, je zajištěna maximální objektivita soudu.

Nebankovní půjčky
Na mateřské dovolené vám velmi pravděpodobně žádná banka nepůjčí, jelikož nemáte dostatečný příjem a spadáte do rizikové skupiny. Budete se proto muset obrátit na nějakou z nebankovních institucí. Výhodou je podstatně nižší míra papírování a kratší schvalovací proces než u bank, velmi pečlivě si nicméně pročtěte smlouvu o půjčce. Zkuste si také vyhledat na internetu recenze a zkušenosti uživatelů. Podívejte se třeba na tento seznam.

Dejte na celkový dojem
Kromě spokojenosti uživatelů si zjistěte i další údaje, například zda je poskytovatel půjčky firma, nebo fyzická osoba nebo zda neuvádějí placenou telefonní linku. Číslo, které začíná 800, je bezplatné, ale naopak u 840 už platíte jako za běžný hovor, 810 má proměnlivý tarif. To může být pro mnohé matoucí. Navíc linka začínající na 90 dosahuje mnohem bolestivějších částek za minutu hovoru (někdy i 99 Kč). Obecně bychom mohli říci, že čím více se vzdalujete od čísla 800, tím více zaplatíte.
Jaké máte zkušenosti s poskytovateli půjčky vy?

Žádné komentáře:

Okomentovat