čtvrtek 14. dubna 2016

Kam na výlet v okolí Ostravy, zn. levně

O Ostravě už dávno neplatí tvrzení, že je černá. Během několika posledních let se ovzduší i okolí tohoto bývalého průmyslového a hutního města dost proměnilo. Charakteristický industriální ráz a panorama vysokých pecí už ale Ostravě nikdo neodpáře. Naše rychlá půjčka vám ukáže, že i v okolí bývalého hornického města najdete pěkná místa. Všechny naše tipy na výlet vás nebudou stát ani korunu. Stačí vám jen jízdenka na MHD.

Z hradu na haldu a k tanku
Výlet začneme u Slezskoostravského hradu, který byl po rekonstrukci z roku 2004 nově otevřen. Na hrad vás doveze tramvaj č. 4 nebo autobus č. 92. Projděte si nádvoří hradu a pokračujte dále po žluté turistické značce do kopce ulicí Klášterní a Na Najmanské okolo hřbitova až na haldu Ema. Takový unikát totiž objevíte jen v hutním regionu. Halda vznikla navezením vytěženého materiálu a je stále „činná“, uvnitř je teplota okolo 1 500 °C a ze země občas uvidíte unikat obláčky plynů. Z haldy máte pěkný výhled na celou Ostravu i přilehlý bývalý Důl Petr Bezruč. Po žluté pokračujte dále až k Sýkorovu mostu, vedle kterého stojí tank T-34, památník na 1. československou tankovou brigádu. Řeka Ostravice rozděluje Slezsko a Moravu a za mostem se nachází moravská část Ostravy. Zájemci mohou podél řeky dojít až k vyhlídkové věži funkcionalistické Nové radnice. Celkem ujdete malinko přes 4 km. Kdo by řekl, že cesta ze Slezska na Moravu bude takto krátká…

Po zelené hornickým krajem
Vystupte na MHD zastávce Hornické muzeum a rázem se ocitnete v areálu Landek. Podívejte se na zříceninu hradu, na rozhlednu nebo zavítejte do báňského muzea (pozor, platí se vstupné okolo 100 Kč). Okolo Landeku vede červená a zelená turistická značka i naučná stezka, takže si prohlédnete třeba uhelnou sloj nebo sochu Petřkovické, někdy též Landecké venuše. Až si celý areál prohlédnete, vraťte se k zastávce MHD, přejděte silnici Hlučínská a pokračujte po zelené přes Ludgeřovický les až na kopec Bobrovníky. Už zdálky vidíte hošťálkovický televizní vysílač, dominantu kopce. Vytrvalci se mohou vrátit stejnou cestou zpátky nebo nasedněte na autobus č. 34, který vás doveze zpátky do centra Ostravy. Celkem má jednosměrná trasa 9 km.

Máte-li další tipy, kam levně v Ostravě, napište nám.

Žádné komentáře:

Okomentovat