pátek 22. dubna 2016

Jarní úklid podle našich babiček

Velkému gruntování na jaře se nejspíš nevyhnete, půjčka Kamali vám ale prozradí pár tipů, jak to zvládnout levně. Nákup různých čisticích prostředků vyjde poměrně draho, proto jsme se rozhodli zapátrat u našich babiček. Ty věděly moc dobře, jak vybělit zašedlé záclony nebo docílit krásně lesklých oken bez chemie. Kamali vám přináší pár praktických tipů, jak levně a efektivně zvládnout jarní úklid.

Okna s octem
Většího lesku oken docílíte tím, že do vody se saponátem přilijete trošku octa. Hodně zašpiněná skla umývejte slanou vodou v poměru jedna polévková lžíce na litr vody. Vyleštit je můžete froté hadříkem, ale klidně i starými plínkami nebo silonkami.

Zářivě bílá
Záclony, prostěradla a bílé prádlo obecně mají nepříjemnou vlastnost – za čas šednou a žloutnou. Tomu předejdete tak, že prádlo na noc namočíte do teplé vody s několika plátky citrónu.

Vodní kámen je skutečně prevít
Rady ocení všechny domácnosti s tvrdou vodou a zanedbanou (nejen) rychlovarnou konvicí. Namísto drahých odstraňovačů vodního kamene si jeden takový vyrobte sami doma. Stačí vám na to jen kyselina citronová, kterou běžně koupíte v potravinách. Smíchejte ji s vodou, doporučujeme poměr 300 g na ½ litru vody, ale klidně si jej upravte podle vlastní potřeby.

Mastnota v kuchyni
Jednou za čas je potřeba pořádně vycídit také troubu, klasickou i mikrovlnnou, a sporák. Na jakoukoli usazenou mastnotu perfektně poslouží jedlá soda. Pomůže vám od mastných skvrn a navíc absorbuje zápach. Ale pozor, nekombinujte s kyselinou citronovou, protože ve spojení se obě složky neutralizují a nijak vám nepomohou.

Spáry v koupelně

Když jarní úklid, tak pořádně. Krom běžné údržby vany a umyvadla musíte ještě vydrhnout spáry mezi kachličkami. Na to vám skvěle poslouží kypřicí prášek. Nasypte jej na vlhký hadřík, aplikujte do spár, nechte chvilku působit a voilà!

Otisky na nábytku
Stopy po dětských prstících na nábytku naštvou kdejakou hospodyňku. Zbavíte se jich ale jednoduše – utřete je vychlazeným černým čajem, nechte chvilku působit a vyleštěte.
Pomohly vám naše tipy? Znáte skvělý recept na levný úklid bez chemie? Napište nám.

1 komentář: