úterý 29. března 2016

Kamali radí, kde najít pomoc ve finanční tísni


Ať už jste se do nepříznivé finanční situace dostali jakkoli, rozhodně se neukvapujte, na chvilku si sedněte a v klidu popřemýšlejte. Někdo si dokáže poradit sám, jiný musí vyhledat pomoc odborníků. Rozhodně se ale neobracejte na komerční finanční poradce, existují totiž nezávislé neziskové poradny, v nichž nic neplatíte a poradí vám stejně dobře. Kamali vám přináší několik tipů, jak postupovat, když se dostanete do dluhů.

Oddlužení s odbornou pomocí
Máte-li dluh natolik vysoký, že vaší jedinou možností je uchýlit se k tzv. oddlužení, jinými slovy osobnímu bankrotu nebo též insolvenčnímu návrhu dle zákona insolvenčního zákona, neutrácejte své už beztak malé prostředky za poradenství komerčních firem. O pomoc můžete požádat například Poradnu při finanční tísni, úřad práce nebo Člověka v tísni. Poradí vám zcela zdarma.

Nová půjčka nic neřeší
Nepodepisujte bez předchozí konzultace s odborníkem z nezávislé poradenské agentury žádnou novou smlouvu o půjčce, úvěru, zprostředkování nebo čemkoli jiném. Půjčit si na splacení půjčky patří mezi nešťastná rozhodnutí a vrstvením dluhů se dostanete do ještě tíživější situace.

Neignorujte své věřitele
Naopak jim otevřeně a na rovinu přiznejte, v jaké jste situaci. V nejlepším případě jim vše popište písemně v doporučeném dopise. Vysvětlete jim, jak jste se do dluhů dostali (přišli jste o práci, „spadly“ na vás dluhy z manželství ap.) a předložte své řešení, jak se chcete s nastalou situací vyrovnat. Snažte se dohodnout na nových podmínkách splácení, a hlavně nic netutlejte.

Exekutor nemá vždy pravdu
Jestliže máte pochybnost o oprávněnosti jednání exekutora, napište stížnost k okresnímu soudu nebo na Exekutorskou komoru České republiky či Ministerstvo spravedlnosti. Stejně tak se může stát, že věřitel prodá svou pohledávku za vámi (váš dluh), takže vy budete splácet novému věřiteli. Tento fakt vám ovšem musí oznámit písemně, takže si nejdříve počkejte na písemné vyjádření a až poté posílejte splátky novému věřiteli.

Zvažte koneckonců také změnu životního stylu a nutnost jednotlivých výdajů. Našli bychom mnoho případů, kdy se lidé dostali do nevídaných dluhů pouze proto, že nebyli ochotni slevit ze svých původních standardů.

Žádné komentáře:

Okomentovat